سازنده جرثقیل

وینچ سیم بکسلی

وینچ سیم بکسلی

وینچ های سیم بکسلی در نوع های متنوع دوکاره( فقط حرکت بالا و پایین)، چهار کاره(حرکت بالا و پایین توسط سیم بکسل، چپ و راست توسط ترولی)، تک سرعت (فقط دارای سرعت کند) دو سرعت(حرکت بالا و پایین دارای دو سرعت کند و تند، چپ و راست فقط سرعت تند)، تمام دوسرعته (حرکت بالا، پایین، چپ و راست دارای دو سرعت کند و تند)

و همچنین در ظرفیت های مختلف بالاتر از 500 کیلو تا 100 تن در ارتفاع های مختلف جود دارد.

بالابرهای سیم بکسلی از چند بخش عمده تشکیل شده اند

·        موتور بالابری(الکتروموتور): منبع تولید توان جهت جابجایی اجسام

·        گیربکس: وظیفه گیربکس بالابردن گشتاور خروجی موتور می باشد تا امکان برداشتن بار میسر گردد. در گیربکسهای بالابری بندرت امکان تغییر نسبت تبدیل وجود دارد البته اگر هم چنین باشد حتما بایستی در زمانی باشد که باری بر روی قلاب جرثقیل آویزان نباشد.

·        درام: لوله عمدتاً شیاردار که بسته به ظرفیت بالابر دارای قطر وگام متفاوت می باشد. بر روی شیار های ایجاد شده بر روی درام سیم بکسل قرار می گیرد.

·        سیم بکسل: سيم بكسل به عنوان وسيله‌اي قابل انعطاف در بالابرها و ديگر مكانيزم‌ها بكار مي رود. از جمله مزاياي آن نسبت به ساير وسايل مشابه مثل زنجير، سبك بودن و اطمينان كار آن است. سيم بكسل عملاً در موقع كار تحت شرايط نامناسب بطور آني قطع نمي‌شود بلكه به علت تشكيل شدن از تعداد زيادي سيم در اين مواقع و يا در اثر فرسوده شدن اول سيم‌هاي خارجي قطع مي‌شود و اين خود اعلام خطري است كه به ‌محض مشاهده بايد نسبت به تعويض آن اقدام نمود. 

·        مجموعه قلاب: مجموعه قلاب شامل قرقره ها ، هوک و کاورها می باشند. وظیفه قرقره ها افزایش نسبت تبدیل سیم بکسل می باشد هرچه تعداد قرقره ها بیشتر شود امکان برداشتن بار بیشتری با همان توان ثابت وجود دارد و این همان مزیت مکانیکی در علم فیزیک می باشد البته با افزایش تعداد قرقره ها سرعت به همان نسبت کاهش می یابد. وظیفه هوک برداشتن بار، حفظ آن تا نقطه انتقال و گردش آزاد بار در صفحه افقی می باشد.

·        ترمز بالابری: وظیفه حفظ بار برداشته شده در زمانی که موتور متوقف می شود.

شرکت مهندسـی جرثقیل آذین دینـامیک
تامین قطعات جرثقیل
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button