سازنده جرثقیل

فهرست مطالب

جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی

جرثقیل‌ سقفی یکی از پرکاربردترین ماشین آلات در صنعت هستند. از جرثقیل‌ها نه تنها برای بلند کردن اجسام بلکه برای جا به جایی اجسام و مصالح در راستای افقی نیز استفاده می‌شود. جرثقیل سقفی شامل  انواع تک پل و دو پل ، دو پل با کالسکه گردان  ، جرثقیل رونشین و جرثقیل آویز ، جرثقیل دروازه ای ، نیم دروازه ای ، بازویی و ضد انفجار می باشد. جرثقیل های سقفی در نوع دستی و برقی در بازار موجود هستند .

دهانه جرثقیل یکی از مهمترین قسمت‌های تشکیل دهنده جرثقیل است. طول دهانه بسته به نوع و کاربرد جرثقیل متفاوت است. امکان خم شدن دهانه جرثقیل وجود ندارد. بالای دهانه جرثقیل با استفاده از سیم به دکل عمودی متصل می‌شود تا در زمان اجرا جرثقیل استحکام لازم را داشته باشد.

برای اتصال دهانه به بار از کابل استفاده می‌شود. این کابل جرثقیل را قادر می‌سازد تا بار را به صورت عمودی جا به جا کند.

برای جا به جایی بار به صورت افقی از محور میله‌ای در ساختار جرثقیل استفاده شده است. این محور میله‌ای جرثقیل را قادر به چرخش می‌سازد.

جرثقیل سقفی دوپل : این نوع جرثقیل ها از ظرفیت ۲۵۰ کیلوگرم الی ۱۵۰ تن تا دهانه ۴۰ متر قابل طراحی و اجرا می باشد. 

جرثقیل سقفی تک پل : این نوع جرثقیل ها از ظرفیت ۲۵۰ کیلوگرم الی ۱۰ تن تا دهانه ۲۲ متر قابل طراحی و اجرا می باشد.

در برخی از جرثقیل‌ها از جمله جرثقیل بازویی در امتداد طول دهانه واگن برقی یا کالسکه استفاده شده است. که این جرثقیل را قادر می‌سازد تا بارهایی را از وزن ۵ الی ۲۵۰ تن جا به جا کنند.

جرثقیل سقفی برقی چگونه نیرو دریافت می کند؟

جرثقیل سقفی برقی امروزه در طیف وسیعی از صنایع مختلف وجود دارد. فستون های کابل ، میله های هادی یا قرقره کابل برای انتقال نیرو از منبع ساختمان به باند فرودگاه جرثقیل و پانل کنترل جرثقیل پل استفاده می شود سپس از همان قطعات برای تامین برق در سراسر پل به چرخ دستی بالابر استفاده می شود.

یک اپراتور حرکت جرثقیل و بالابرها را از طریق آویزهای دکمه ای یا کنترل از راه دور رادیویی کنترل می کند همه این اجزا با هم ترکیب  می شوند تا به پل و بالابر اجازه دهند تا در موقعیت خود بر روی بار حرکت کنند هنگامی که بار برداشته شد ، از آویز دکمه فشاری یا کنترل از راه دور رادیویی برای هدایت جرثقیل پل به مقصد و پایین آوردن بار استفاده می شود.

جرثقیل سقفی برقی این شرکت علیرغم دارا بودن حداقل وزن سازه ، دارای بیشترین حد تحمل ، مقاومت و پایداری می باشند . مشخصات فنی ویژه این جرثقیل ها به همراه تجهیزات گسترده به صورت استاندارد و اختیاری این محصول را به اولین انتخاب جهت هر كاربردی با بیشترین توانایی تبدیل كرده است.

 جرثقیل سقفی دستی چگونه نیرو دریافت می کند؟

عملکرد جرثقیل سقفی دستی بدین صورت بوده که زنجیر دستی بخش مکانیزم بالابر، به دور یک چرخ واقع می شود و این چرخ دارای دندانه هایی است که زنجیر بر روی آن قرار می گیرد. با کشیدن زنجیر و حرکت آن بر روی دندانه ها، جرثقیل شروع به حرکت کرده و شرایط لازم برای جابجایی بار را فراهم می نماید. 

خصوصیات جرثقیل سقفی

  • استفاده از جرثقیل منجر می‌شود تا خطاهای انسانی به حداقل برسد.
  • از وقت و هزینه می‌توان استفاده بهینه کرد.
  • جا به جایی بار توسط نیروی انسانی باعث آسیب رساندن به عضلات خواهد شد و حوادث را در محل کار افزایش می‌دهد. جرثقیل ساخته شده تا این مشکلات را از سر راه بر دارد.
  • در برخی از محیط‌های صنعتی می‌بایست مواد داغ یا شیمیایی را جا به جا کرد. که نیروی انسانی قادر به جا به جایی آن‌ها نیست. جرثقیل سقفی گزینه بسیار مناسبی برای جا به جایی این مواد است.
خصوصیات جرثقیل سقفی

کاربرد جرثقیل‌های سقفی 

از جرثقیل‌ها برای بلند کردن و جا به جایی بار در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و مراکز صنعتی که انسان قادر به جا به جایی آن‌ها نیست استفاده می‌شود. جرثقیل ماشینی مفید در بارگیری و یا تخلیه بار کشتی است.

نقش پل در جرثقیل‌ سقفی 

از مهمترین قطعات سازنده جرثقیل می‌توان به پل اشاره کرد. پل با استفاده از یک جفت ریل موازی حرکت می‌کند. پل این امکان را به جرثقیل می‌دهد که منطقه وسیعی را تحت پوشش قرار دهد. اگر پل جرثقیل حالت دوار داشته باشد در مرکز یک دایره حرکت کرده و محیط دایره‌ای را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای اینکه حرکت جرثقیل در محیط به راحتی انجام شود بر روی سقف نصب شده و در ارتفاع حرکت می‌کند.

جرثقیل سقفی دو پل رونشین
دو پل رونشین
جرثقیل سقفی دو پل آویز
دو پل آویز
جرثقیل سقفی تک پل رونشین
تک پل رونشین
جرثقیل سقفی تک پل آویز
تک پل آویز

تفاوت جرثقیل تک پل و دو پل 

جرثقیل سقفی تک پل نسبت به دو پل کوچک‌تر است.

جرثقیل تک پل وزن پایین‌تری نسبت به دو پل دارد.

تک پل به دلیل کوچک بودن برای محیط‌هایی با ابعاد کوچک مناسب هستند.

مدت زمان جا به جایی یا جرثقیل تک پل نسبت به دو پل بیشتر است.

جرثقیل دو پل برای مراکز فروشگاهی و محیط‌های بزرگ استفاده می‌شود.

برای جا به جایی اجسام سنگین و طول بزرگ جرثقیل دو پل گزینه مناسبی است.

از جرثقیل دو پل برای طبقات بالایی ساختمان‌ها و مراکز فروشگاهی استفاده می‌شود.

نصب و راه اندازی جرثقیل تک پل نسبت به دو پل راحت‌تر است.

جداسازی جرثقیل دو پل نسبت به تک پل پیچیده‌تر و زمان‌برتر است.

ثبات، ظرفیت و سرعت دو جرثقیل تک پل و دو پل برابر نخواهد بود.

جرثقیل تک پل را از دو طریق می‌توان کنترل کرد. هم از طریق دکمه‌های کنترل و هم از طریق کنترل از راه دور. اما جرثقیل دو پل حتما باید توسط اپراتور کنترل شوند.

هزینه جرثقیل دو پل از جرثقیل تک پل بیشتر است.

تفاوت جرثقیل تک پل و دو پل
جرثقیل
جرثقیل سقفی دو پل آویز
مزایای جرثقیل سقفی مونوریل

قیمت جرثقیل سقفی 

قیمت جرثقیل سقفی بر اساس نوع جرثقیل تعیین می‌گردد. میزان بلند کردن بار، دهانه بار، طول جرثقیل، ظرفیت جرثقیل و سرعت آن در تعیین نوع جرثقیل که تک پل باشد و یا جفت پل و در نهایت در قیمت جرثقیل سقفی تاثیرگذار هستند.

 

قیمت جرثقیل سقفی

نصب جرثقیل

هرگونه ملاحظات خاص برای نصب جرثقیل سقفی در واقع در طول  فرآیند قیمت گذاری شروع می شود . در طول این فرآیند ، نصاب جرثقیل سقفی نقشه‌های عمومی تجهیزات جرثقیل را بررسی می‌کند و نقشه‌ها یا پلان‌های کف ساختمان را بررسی می‌کند تا بهترین برآورد خود را از آنچه برای نصب جرثقیل سقفی در تأسیسات مشتری لازم است ارائه دهد.

جرثقیل سقفی شرکت آذین دینامیک
شرکت مهندسـی جرثقیل آذین دینـامیک
تامین کننده قطعات جرثقیل
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button